top of page

Aktualności

 Licznik odwiedzin 
Popielec.jpg

KONCERT  PRZY  ŻŁÓBKU       22.01.2023 r.

 

 

     Maja Kaczmarczyk - laureatka wielu konkursów wokalnych śpiewała kolędy podczas Mszy Świętej w Niedzielę Słowa Bożego, w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, w Dniu Babci i Dziadka.

Towarzyszyła jej mama Marta oraz koleżanki Nikola, Erika i Zuzia, które odczytały Słowo Boże, zaśpiewały psalm i aklamację przed Ewangelią.

    Dziękujemy za piękny śpiew, życzymy kolejnych sukcesów i Bożego błogosławieństwa.      

Czas Wielkiego Postu, który rozpoczynamy Popielcem niech służy naszemu nawróceniu.

Przez modlitwę, udział w niedzielnej Eucharystii, Drodze Krzyżowej, słuchanie Słowa Bożego budujmy nasze relacje

z Jezusem, który umiłował nas i pragnie naszego dobra.

"Stwórz, Boże, we mnie serce czyste

i odnów we mnie moc ducha" Ps. 51,12

Barbórka 2022

BARBÓRKA  2022

    "Barbara   święta  o  górnikach   pamięta".   My   również    pamiętamy

o Górnikach, a oni pamiętają o swojej patronce. Dzisiaj razem dziękowa- liśmy  za  lata  pracy  w  likwidowanej już kopalni rudy cynku i ołowiu.    

     Kopalnia zamknięta, ale Górnicy żyją. Jedni przeszli na emerytury, inni pracują w kopalniach węgla, miedzi lub w innych zawodach. O wszystkich pamiętaliśmy, wszystkich  polecaliśmy świętej Barbarze i Bożej dobroci.  

     Modlitwie towarzyszyły dzieci przygotowujące się do Komunii. Przyniosły ze sobą lampy - symbole gotowości i oczekiwania na przyjście Oblubieńca - Jezusa.  Dzieciom  również wypraszaliśmy potrzebne łaski. 

     Wszystkim dziękuję za obecność i dar wspólnej modlitwy. Górnikom życzymy zdrowia, opieki św. Barbary i Bożego błogosławieństwa. 

     Szczęść Boże !           

                                                 Ks. Leszek Kołodziejczyk

UROCZYSTOŚĆ  WSZYSTKICH  ŚWIĘTYCH     2022 r.

   Pierwsze dni listopada przypominają nam o naszej przemijalności,  przemijalności tego świata. Tę prawdę ogłosił również św. Paweł: "Czas jest krótki. (…) Przemija bowiem postać tego świata"

                                                                                                 (1 Kor 7, 29. 31) 

​   Uroczystość Wszystkich Świętych wskazuje jednak na jeszcze coś innego, na to, że życie jest silniejsze od śmierci, że życie może trwać po śmierci.

 

   Dzisiaj jest uroczystość żyjących, którzy przeszli przez śmierć, ale żyją życiem wiecznym w Bogu, żyją we wspólnocie świętych.

 

   Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam jak my możemy osiągnąć takie życie. Mamy iść drogą błogosławieństw. To jest droga świętości.

   Bóg zapłać wszystkim, którzy uczestniczyli we Mszy Świętej i procesji żałobnej na cmentarzu. Niech pragnienie nieba i świętości nigdy w nas nie wygaśnie.

                                                Ks. Leszek K.    

PAŹDZIERNIK - MIESIĄC  RÓŻAŃCA  ŚWIĘTEGO.  Poświęcenie różańców komunijnych i wykonanych z różnych nasion i owoców.  

                                                                                                                                                                                          16.10.2022r.

    "Przynieśliście piękne różańce do kościoła. Są zrobione z kasztanów, koralików, jarzębiny a nawet z orzechów. Pamiętajcie, że nie są one tylko do ozdoby czy na dobrą ocenę. Różaniec jest do modlitwy. 

    Dzisiaj poświęcę również różańce komunijne, przyjmiecie je z rąk rodziców i ucałujecie. Modląc się na nich wypraszajcie łaski dla siebie, rodziców i dziadków. Od Maryi uczmy się miłości do Jezusa i Kościoła."     Ks. L.K.

DOŻYNKI  PARAFIALNE 2022      UROCZYSTOŚĆ  WNIEBOWZIĘCIA  NAJŚWIĘTSZEJ  MARYI  PANNY,   15.08.2022 r.

    Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny była kolejną okazją, aby spojrzeć w niebo, gdzie już jest Maryja, Matka Jezusa i nasza najlepsza Matka. Tak jak Ona i my jesteśmy powołani, aby po zakończeniu ziemskiego życia pójść do nieba. Żeby tak się stało, powinniśmy Ją naśladować. Uroczystość Wniebowzięcia była dla nas wyjątkową okazją, aby przyjrzeć się Jej życiu, uwielbić Boga, dziękować za plony, prosić

o opiekę. Uczyniliśmy to w naszej wspólnocie parafialnej, pamiętając również o wszystkich nam bliskich, o ofiarodawcach parafii, wiernych,

o rolnikach. Prosiliśmy o sprawiedliwe zakończenie wojny na Ukrainie, o pokój w Polsce i na świecie.

 

    Wraz z nami modlił się Wójt Gminy Bolesław p. Krzysztof Dudziński z małżonką Joanną, któremu dziękujemy również za ofiarowane parafii okolicznościowe chleby, dziękujemy radnemu gminy p. Mirosławowi Ćwięczkowi z małżonką oraz Kołu Gospodyń Wiejskich z Podlipia.

Bardzo dziękuję za pomoc i przygotowanie parafialnego wieńca dożynkowego p. Elżbiecie Wiktor i p. Stanisławie Porębskiej.

    Dziękuję wszystkim modlącym się z nami.  Niech Maryja Wniebowzięta ma Was w swojej opiece.

                                                                                                                                                     Ks. Leszek Kołodziejczyk  

BOŻE  CIAŁO                16.06.2022 r.

    „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.  Uroczystość Bożego Ciała ma swoją piękną historię. Sam Pan Jezus zainicjował ustanowienie tego święta, objawiając się św. Juliannie z Cornillon (1192-1258) przełożonej klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege w 1245 r. Jezus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. Jednak w tym samym roku biskup Robert zmarł. Wyższe duchowieństwo miasta, za namową teologów,  uznało  krok  zmarłego  ordynariusza za przedwczesny,

a wprowadzenie święta pod taką nazwą za wysoce niewłaściwe. Co więcej, omalże nie oskarżono św. Julianny o herezję. Karnie została przeniesiona z klasztoru w Mont Cornillon na prowincję (1247 r.). Po interwencji archidiakona katedry w Liege, Jakuba, kardynał Hugo zlecił ponowne zbadanie sprawy i zatwierdził święto. W roku 1251 po raz drugi archidiakon Jakub poprowadził ulicami Liege procesję eucharystyczną. Pan Jezus hojnie wynagrodził za to gorliwego kapłana. Ten syn szewca z Troyes (Szampania) został wkrótce biskupem w Verdun, patriarchą Jerozolimy i ostatecznie papieżem (1261-1264). Panował jako Urban IV. On też w roku 1264 wprowadził w Rzymie uroczystość Bożego Ciała. (www.brewiarz.pl).

Dzisiaj dziękowaliśmy Jezusowi za obecność w Najświętszym Sakramencie, niech to dziękczynienie trwa nieustannie. Pamiętajmy, że w każdej Mszy Świętej Nasz Pan umiera i zmartwychwstaje, że jest obecny i karmi nas swoim Ciałem.

PIERWSZA   KOMUNIA   ŚWIĘTA                             08.05.2022 r.

    Poczucie bezpieczeństwa to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka. Szukamy bezpiecznego miejsca, kupujemy drogą broń, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom naszej Ojczyzny. Mimo licznych zapewnień nie czujemy się bezpiecznie. Przez dwa lata straszono nas niewidocznym wirusem, teraz boimy się wojny. Sami nie jesteśmy w stanie zagwarantować sobie pokoju, wyzbyć się lęku o przyszłość. Może prawdziwego pokoju, bezpieczeństwa należy szukać gdzie indziej ? Dzisiaj jest Niedziela Dobrego Pasterza. Jezus mówi do każdego z nas: Ja jestem dobrym pasterzem ..., życie moje oddaję za owce. Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki.  Czy już domyślacie się, Kto jest gwarantem naszego bezpieczeństwa ? Jezus, który mówi: Ja i Ojciec jedno jesteśmy.  Kimże On jest, że nawet wichry i jezioro są Mu posłuszne ? - Pytali zdumieni ludzie po uciszeniu burzy na jeziorze. My już wiemy, kim jest Jezus. To Pan mój i Bóg mój - powtarzamy za Tomaszem. Dzisiaj Jezus daje Wam siebie. Bierzcie i jedzcie to jest Ciało moje ..., Ciało moje jest prawdziwym pokarmem..., Kto spożywa moje ciało ma życie wieczne.

    Dzisiaj macie wielu gości, każdemu z nich dziękujemy za obecność, za dar wspólnej modlitwy, każdy jest ważny i kochany ...

Niech Jezus będzie najważniejszym Gościem, najcenniejszym prezentem, skarbem. Nie tylko dzisiaj, zawsze. Dzisiaj Mu powiedzmy: kochamy Cię Jezu, dziękujemy Ci, nigdy nas nie opuszczaj i nam nie pozwól zapomnieć o Tobie.

    Jeszcze raz dziękuję Wam, Rodzicom, Wychowawcom, Nauczycielom, Katechetom za wszelką pomoc i współpracę. Wszystkim obecnym za troskę i modlitwę. Zapraszam w Białym Tygodniu na codzienną Mszę Świętą o g. 18.00. Pełni wesela i Ducha Świętego szczęśliwie przeżywajcie ten dzień i bezpiecznie wracajcie do swoich domów.      

                                                                                   Ks. Leszek Kołodziejczyk                      

Wielka  Sobota,  błogosławieństwo pokarmów   na   stół   wielkanocny,

Wigilia Paschalna, Rezurekcja 2022

POMOC   DLA   UKRAINY

   Na wiele sposobów możemy pomagać uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wiele uwierzytelnionych organizacji prowadzi zbiórkę darów i pieniędzy. Ich adresy i numery kont bankowych możemy znaleźć między innymi na  stronie: pomagamukrainie.gov.pl

  Można również zgłosić swoją chęć pomocy w Urzędzie Gminy lub w innej jednostce samorządu terytorialnego.

 

Możesz również pomóc poprzez złożenie ofiary pieniężnej do specjalnie przygotowanej puszki stojącej w naszym kościele parafialnym, wpłacając pieniądze  na konto bankowe naszej parafii z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy"  lub przynosząc do kościoła produkty spożywcze (suche) takie jak makarony, kasze, ryż, konserwy, czekolady, batony, kawę ...

  Ofiary pieniężne przekażemy uwierzytelnionej organizacji charytatywnej lub prosto do parafii leżącej na terenie Ukrainy.  Dary żywnościowe przewieziemy do punktu dystrybucyjnego. 

               Nazwa i nr konta bankowego naszej parafii: Bank Pekao SA Oddział w Olkuszu

                                      nr konta: 95 1240 4940 1111 0010 3546 6339  

Modlitwa o dar pokoju św. Jana Pawła II
  Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi  wszystkich ras i pokoleń.

Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna (…), która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.
  Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne.

   Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny. Amen.

Flaga Ukrainy.jpg

POŚWIĘCENIE    ŚWIEC   KOMUNIJNYCH                                                                   6.02.2022 r.

 

     W niedzielę 6 lutego podczas Mszy św. o 12.00 poświęciłem świece do Pierwszej Komunii św.  Do uroczystości przygotowuje się dziesięcioro dzieci. W środę w Święto Ofiarowania Pańskiego poświęcaliśmy gromnice. Dziękowaliśmy Bogu za przyjście Chrystusa, za Jego ofiarę i za Jego światło, które nas oświeca, prowadzi i ocala od smutku, zwątpienia i śmierci.

     Dzisiaj dzieci przyjęły zapalone świece z rąk swoich rodziców.   Kiedyś z ich woli dzieci przyjęły chrzest,

stały się dziećmi Bożymi i członkami Kościoła.  W  czasie  chrztu  rodzice obiecali Panu Bogu i Kościołowi,

że dołożą starań, aby rozwijać w sercach dzieci  wiarę  w  Boga  i świadomość przynależności do Chrystusa

i Jego Kościoła.

     Rodzice przekazując zapalone świece swoim dzieciom nawiązali do słów kapłana wypowiedzianych podczas chrztu: „Przyjmijcie światło Chrystusa” oraz: „Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze jak dziecko światłości... ”.

     To przede wszystkim rodzice dla swoich dzieci mają być takim światłem. Światłem, czyli przykładem życia religijnego, światłem, które sprawia, że dzieci odmawiają pacierz, przychodzą z rodzicami na Msze świętą w niedziele.

     W Ewangelii usłyszeliśmy słowa Chrystusa skierowane do Szymona: „Wypłyń na głębię ...”. To wołanie Bóg kieruje również do nas. Wszyscy jesteśmy powołani do bycia chrześcijaninem nie byle jakim, nie przeciętnym, ale odważnym i zaangażowanym.

     Dziękuję Wam za dar obecności i wspólnej modlitwy. Do kolejnego spotkania :)             Ks. L.K.

NIEDZIELA  SŁOWA  BOŻEGO                             23.01.2022 r.

       Po raz drugi w naszej parafii obchodziliśmy Niedzielę Słowa Bożego.  Została ona ustanowiona przez Papieża Franciszka Listem Apostolskim 30 września 2019 r. w 1600 rocznicę śmierci św. Hieronima, który przetłumaczył Pismo święte z greki na łacinę. Niedziela Słowa Bożego obchodzona jest w III niedzielę okresu zwykłego. W tym roku było to 23 stycznia.

 

       Podczas   każdej   Mszy   Świętej   zachęcałem   do   uważnego  słuchania czytań mszalnych a po Eucharystii losowo wybieraliśmy karteczki

z fragmentami czytań do ponownego rozważenia w domu.

       Według Papieża   „Celebrowanie  Niedzieli  Słowa  Bożego  wyraża charakter ekumeniczny, ponieważ  Pismo Święte wskazuje tym,  którzy  się  w  nie  wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwalej i autentycznej jedności”.

       Sięgajmy po ten wielki dar Słowa jak najczęściej. Przy tej okazji może odkryjemy w domu Pismo Święte, do którego już dawno nie zaglądaliśmy ?

       Ja najczęściej korzystam z aplikacji w telefonie, ale dzisiaj z radością czytałem Pismo Święte otrzymane wiele lat temu przez wdzięcznych rodziców dzieci, które nauczałem.

                                                                                        Ks. Leszek Kołodziejczyk

  

Wesołych Świąt.jpg

Podnieś rękę Boże Dziecię błogosław ojczyznę miłą ...

Wszystkim czytającym te słowa życzę błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2022 Roku.  Niech nasz Zbawiciel, Książe Pokoju zjednoczy nas, niech błogosławi Was, Waszych bliskich, Wasze rodziny i domy. Narodziny Syna Bożego niech nas wszystkich uczynią jedną silną Bożą rodziną zdolną przezwyciężyć wszystkie trudności i zagrożenia.

                          Ks. Leszek Kołodziejczyk

          PROGRAM KOLĘDY - PATRZ W ZAKŁADCE:  OGŁOSZENIA - INTENCJE

POŚWIĘCENIE  SZOPEK  I  FIGUREK  DZIECIĄTKA  JEZUS                                 19.12.2021 r.

    Kończy się adwent, w piątek Wigilia Bożego Narodzenia. Przypominam, że Pasterka w naszej parafii będzie sprawowana o g. 22.00. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy. Stańmy razem przed żłóbkiem, spójrzmy oczami wiary na Dziecię, które mówi: "Oto idę, aby spełnić wolę Twoją". Hbr 10,9.  To wielki dar przeżywać kolejne Boże Narodzenie w rodzinie parafialnej. Dzisiaj w 4 niedzielę adwentu wraz z dziećmi poświęciliśmy szopki, ozdoby i figurki. Prosiliśmy Dzieciątko Jezus, byśmy jak Maryja mieli odwagę powiedzieć Bogu "TAK"  i pozwolić Mu realizować Jego plan wobec każdego z nas.

BARBÓRKA  2021                  05.12.2021 r.

    Kończymy pewną epokę, piękną epokę wydobycia, epokę, która ukształtowała własną  obyczajowość   związaną  z  pracą, wypoczynkiem   i świętowaniem przez górnika, jego rodzinę i region. Likwidacja kopalni nie musi oznaczać porzucenia tego wszystkiego,  co  kształtowało  Wasze charaktery, dumę, godność, solidarność. Niech

ta Msza święta nie będzie pożegnalną.  Nadal pielęgnujcie to, co piękne. Przekazujcie to następnym pokoleniom. My zawsze będziemy o Was pamiętać, będziemy co roku polecać Was Bogu i Świętej Patronce Barbarze. 

    Dzisiaj dziękujmy Stwórcy za wszystko, co udało się wydobyć. Dziękujmy za wszelkie dobro, które było naszym udziałem. "Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas" (Ps 126) - śpiewaliśmy refren psalmu. Prośmy z psalmistą: "Odmień znowu nasz los,

o Panie..."   Ci, którzy tracą pracę, niech ją znajdą, emeryci niech nie przestają dziękować Bogu.   Wszyscy  postępujmy  drogą prostą, równą na spotkanie z Bogiem.

    Górnikom i wszystkim obecnym Bóg zapłać za dar wspólnej modlitwy, Panu Wójtowi Krzysztofowi Dudzińskiemu i Pani Krystynie Kowalewskiej za słowa pocieszenia i dar do ołtarza.   Święta Barbaro, módl się za nami !                Ks. L.K.

Adwent, opłatki,

OPŁATKI  SĄ  JUŻ  POŚWIĘCONE

Nie czekaj, aż ktoś przyniesie ci je do domu. Sam przyjdź do kościoła. Pokłoń się Jezusowi Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie Ołtarza, podziękuj Mu za Wcielenie i Zbawienie, poproś o potrzebne łaski. Ty zostań Jego apostołem.

          ADWENTOWE  -   dekanalne  -  międzyparafialne  -  REKOLEKCJE

   W porozumieniu z proboszczami parafii polskokatolickich należącymi do dekanatu warszawsko - łódzkiego z siedzibą w Bolesławiu podejmujemy wspólny duchowy wysiłek udziału w rekolekcjach adwentowych międzyparafialnych. Będą one polegały na udziale

w Eucharystii, wsłuchiwaniu się w Słowo Boże we własnej parafii oraz na  wzajemnej modlitwie za duszpasterzy i wiernych parafii

z dekanatu.

   W pierwszą niedzielę Adwentu  (28.XI.) modlitwę w intencji własnej wspólnoty i parafii należących do dekanatu podejmiemy my. Będziemy modlić się za wiernych parafii pw. Świętej Rodziny w Łodzi, za jej proboszcza ks. Jacka Zdrojewskiego oraz ks. Piotra Kowalczyka pomagającego w tejże parafii.

   W  drugą niedzielę Adwentu (5.XII.) szczególnie będą modlić się w intencji naszej parafii wierni z Łodzi.

   W trzecią niedzielę Adwentu (12.XII.) za parafię w Świeciechowie pw. Świętego Jana Chrzciciela oraz jej proboszcza ks. Marcina Dębskiego będą modlić się wierni i duszpasterze parafii katedralnej pw. Świętego Ducha w Warszawie oraz wierni parafii pw. Matki Bożej Wniebowziętej i Królowej Pokoju w Studziankach Pancernych z jej proboszczem ks. Henrykiem Dąbrowskim.

   W ostatnią czwartą niedzielę Adwentu (19.XII.) duszpasterz i wierni parafii w Świeciechowie będą polecać Bogu wspólnotę z Warszawy i ze Studzianek Pancernych: ks. bp Wiktora Wysoczańskiego, proboszcza tych parafii ks. Henryka Dąbrowskiego, księży współpracujących: ks. inf. Mariana Madziara i ks. Mariusza Łukaszewskiego. 

   Naturalnie, w każdą niedzielę Adwentu będziemy modlić się za wszystkie parafie i za duszpasterzy naszego dekanatu.

 

   Już teraz w łączności duchowej z współwyznawcami z naszego dekanatu prośmy Boga o ochronę granic naszej Ojczyzny,

o błogosławieństwo dla tych, którzy jej strzegą, o powrót do domu lub znalezienie odpowiedniego miejsca do życia dla wszystkich imigrantów.

   Módlmy się o dobre rozeznanie dla nas wszystkich słowami psalmu 25 z I Niedzieli Adwentu:

"Daj mi poznać Twoje drogi, Panie,

naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.

Prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń,

Boże i Zbawco, w Tobie mam nadzieję."

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH -

                    Poświęcenie Krzyża                     01.11.2021 r.

   Po Mszy Świętej odprawionej w kaplicy cmentarnej przeszliśmy do nowego krzyża, który poświęciliśmy i przy którym odprawiliśmy stację za wszystkich wiernych zmarłych.

   Jeszcze raz dziękuję firmie "HENMAR" i wszystkim, którzy przyczynili się do postawienia Krzyża. Dziękuję wiernym, którzy wzięli udział w Eucharystii, procesji i wspólnej modlitwie.

Boże   Ojcze   Święty,  Ty    postanowiłeś,   aby   krzyż  Twojego
Syna stał się źródłem wszelkich błogosławieństw  i przyczyną wszelkich łask. Bądź z nami łaskawie, gdy wznosimy ten krzyż, na  znak  naszej  wiary,  i  spraw,  abyśmy  przez   zjednoczenie

z  Chrystusem  w   tajemnicy  Jego   męki,    dostąpili   wiecznej

radości zmartwychwstania. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

BIERZMOWANIE                                                                                                                                 23.10.2021 r.

   W sobotę 23 października  przeżywaliśmy Eucharystię podczas której 16 uczniów szkół ponadpodstawowych  przyjęło sakrament bierzmowania. Dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu za dobrą, spokojną i słoneczną pogodę, o którą modliliśmy się. Dziękujemy Duchowi Świętemu za prowadzenie i dary. Bardzo dziękuję księżom, którzy do nas przyjechali z Warszawy: Ks. inf. kanclerzowi  Marianowi Madziarowi oraz ks. Mariuszowi Łukaszewskiemu. Dziękuję młodzieży za aktywny i świadomy udział we Mszy św., prowadzenie modlitwy wiernych i podziękowania po Mszy św., p. katechetce Danucie dziękuję za czytanie Słowa Bożego i pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości, rodzicom dziękuję za współudział w przygotowaniu dzieci do przyjęcia sakramentu i złożone ofiary, dziękuję p. organiście, kościelnemu, ministrantom i wszystkim, którzy modlili się z nami.

   Dzisiaj oraz w niedzielę za tydzień po Mszy Świętej o 12.00 młodzież, która przyjęła bierzmowanie będzie mogła odebrać dyplomiki – pamiątki bierzmowania.    

Boże wszechmogący, Ojcze naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który odrodziłeś

te sługi swoje przez wodę i Ducha Świętego i uwolniłeś ich od grzechu, 

ześlij na nich Ducha Świętego Pocieszyciela, daj im ducha mądrości i rozumu, ducha rady i męstwa, ducha umiejętności

i pobożności, napełnij ich duchem bojaźni Twojej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Dożynki Parafialne 2021

D O Ż Y N K I    2021                                                                        15.08.2021

     Uroczystość  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to dobra okazja

by podziękować Bogu za plony i prosić o urodzaj.

Przez ręce Maryi  będziemy prosić Stwórcę o wszelkie dobro dla naszych rodzin, parafii i Kościoła.

Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy. Chleb już upieczony, wieńce przygotowane, niech nas nie zabraknie w gościnie u Boga - na Eucharystii.

 

Przypomnę, że Msze święte 15 sierpnia są tak jak w niedzielę (7.30, 9.30, 12.00)

Poświęcenie bukietów z kwiatów, ziół, zbóż, owoców, warzyw będzie podczas każdej Mszy a poświęcenie chleba, wieńców i procesja będzie na Mszy o 9.30.

"Panie, nasz Boże, Ty sprawiasz, że na ziemi rosną trawy, zioła i zboża na pożywienie i lekarstwo dla ludzi i zwierząt. (...)

Prosimy Cię, pobłogosław + przyniesione do Ciebie pierwociny zieleni tego roku ...

Zachowaj je od suszy, gradu, powodzi i wszelkiej szkody..."

BOŻE   CIAŁO                                                                                                                                                                               03.06.2021 r.

    Widziałem Chrystusa ukrytego w Chlebie.  Widziałem  radość  w  oczach  naszego  Pana, widziałem szczęście i radość w oczach dzieci, rodziców

i wszystkich, którzy znaleźli dzisiaj czas i przyszli uczcić obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Dzisiejsze święto to święto odwagi. Najpierw nasz Pan odważa się wyjść pomiędzy nas grzeszników, wychodząc naraża się na naszą obojętność, niewiarę, lekceważenie. Ale my tej odwagi Pana tak bardzo potrzebujemy. «Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników».  Świadomi  naszej  słabości  mieliśmy  odwagę  przyjść do kościoła, uczestniczyć w Eucharystii, wyspowiadać

się i przyjąć jedyne skuteczne lekarstwo na wszelkie choroby.  "Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje".  Dziękujemy  Ci,  Panie Jezu,  za  ten  dzień.

Był piękny, ciepły i słoneczny. Uzdrów w nas to, co chore, wskrześ to, co umarło, uświęć nasze życie swoją obecnością.  

DRUGA  PIERWSZA  KOMUNIA  W  PARAFII                                                                                           30.05.2021 r.

   Dzisiaj 30 maja  w  Uroczystość  Trójcy  Najświętszej  kolejne  dzieci przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Dla nich to była Pierwsza Komunia,

w parafii to druga w maju uroczystość komunijna. Prognozy meteorologiczne na dzień dzisiejszy były pesymistyczne, ale my wczoraj przed spowiedzią wraz z rodzicami prosiliśmy Jezusa o ładną pogodę. Przypomnieliśmy sobie zatrwożonych uczniów i to jak nasz Pan uciszył burzę na jeziorze: «Panie, ratuj, giniemy !»  A On im rzekł: «Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary ?» Potem wstał, rozkazał wichrom i jezioru, i nastała głęboka cisza. (Mt 8, 25-26). I byliśmy świadkami cudu. Przed Mszą Świętą przestał padać deszcz, wiać wiatr, zrobiło się ciepło. Mogliśmy rozpocząć uroczystość zgodnie z planem - przed kościołem - obrzędem błogosławieństwa dzieci przez rodziców: "Błogosławieństwo twoich rodziców niech ci towarzyszy do ołtarza Pańskiego i na całe życie ...".  

   Takie chwile są zawsze wyjątkowe dla dzieci, rodziców, chrzestnych ... i dla mnie.  Rodzice  brali  czynny  udział  w  liturgii.  Czytania mszalne mieli

p. Martyna i p. Michał. Modlitwę wiernych: p. Marta, p. Ania, p. Grzegorz, p. Milena, p. Agnieszka, p. Sławomir, p. Ola.  Wierszyki - podziękowania dla Jezusa, księdza, rodziców, nauczycieli i modlących się z nami pięknie wyrecytowały dzieci: Emil, Gabrysia, Amelka,Mateusz, Gabrysia, Amelka.

   Po Mszy Świętej jak zwykle pozowaliśmy do zdjęć. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za dar wspólnej modlitwy. Niech nasza przyjaźń z Jezusem rozwija się i przynosi święte owoce.

DZWONY                                                          16.05.2021 r.

Pan Jakub Mucha ma wiele zainteresowań, między innymi fascynują go dzwony kościelne. We wtorek 11 maja 2021 r. odwiedził nas, wszedł na wieżę kościelną, nagrał i zarchiwizował dzwony naszej parafii. Teraz wiemy, jak mają na imię, ile ważą, kiedy powstały i w jakim tonie akustycznym dźwięczą oraz możemy ich posłuchać, nie wychodząc z domu.  Na końcu nagrania słychać suczkę Figę, która najwyraźniej nie przepada za tymi dźwiękami.

Wielu z parafian mieszka daleko od kościoła i może jeszcze w ogóle ich nie słyszeli. To zapraszamy do odsłuchania ...

Jakubowi dziękuję za odwiedziny i życzę pomyślności.   

PIERWSZA  KOMUNIA                                                                                                                                       09.05.2021 r.

   Dzisiaj nawet pogoda była dla nas łaskawa. Ta piękna słoneczna niedziela na zawsze pozostanie w pamięci dzieci, które po długim oczekiwaniu mogły wreszcie przyjąć Jezusa do swoich serc. Kolejna gromadka  dzieci  jeszcze  musi  poczekać do 30 maja.

Będziemy prosić Boga o dobrą pogodę również dla tych dzieci.

   Warto zaprzyjaźnić się z Chrystusem, zaprosić Go do swojego serca i zrobić wszystko, żeby było Mu w nim dobrze, bo Chrystus jest też naszą siłą i mocą, jest niewyczerpanym źródłem nowych sił. Dlatego św. Paweł powiedział, że w Chrystusie wszystko może, z Chrystusem nie ma rzeczy niemożliwych.

   W dzisiejszej Ewangelii przeczytaliśmy również bardzo ważne słowa Jezusa: „Trwajcie w miłości mojej ! /.../, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna” (J 15, 9-17). Słowo TRWAĆ w języku greckim oznacza też zamieszkiwanie. Trwałość jest cechą gwarantującą nienaruszalność oraz rozwój. Jezus prosi swych uczniów o trwanie w Nim, bo jedynie nieprzerwane zamieszkiwanie w Jego łasce powoduje owocowanie, czyli rozwój duchowy.  O ten duchowy rozwój naszych dzieci będziemy modlić się codziennie w Białym Tygodniu.

Dobry Pasterz.jpg

Czwarta niedziela wielkanocna nazywana  jest  Niedzielą  Dobrego  Pasterza.

Rozpoczyna ona tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne.

Jezus, Syn Boży, przedstawia się jako Dobry Pasterz, który troszczy się o swoją owczarnię.

Troskę o owczarnię w sposób szczególny wypełniają w imieniu Jezusa kapłani.

Módlmy się również o powołania dla  Kościoła Polskokatolickiego.

Niech nie zabraknie w nim świętych, ofiarnych, pracowitych duchownych,

którzy zechcą naśladować Dobrego Pasterza, który daje życie swoje za owce.

Życzenia Wielkanoc.jpg

ŻYCZENIA   WIELKANOCNE

​                                              O dniu radosny, pełen chwał 

                                              Dziś Jezus Chrystus z grobu wstał,

                                              Nam z martwych wstania przykład dał. Alleluja !            

​Moi Drodzy,

już na początku Wielkiego Postu w obrzędzie posypania głów popiołem Bóg ukazał nam, czym jesteśmy bez Niego: popiołem, pyłem unoszonym i targanym przez powiew wiatru.

Teraz przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa Bóg pokazuje nam jak bardzo nas kocha i troszczy się o nas, pokazuje nam, czym możemy być w Jego obecności, przyjmując Go i oddając się w Jego ręce stajemy się Jego dziećmi. 

Czas pandemii pokazuje nam jak kruche są nasze plany, życie, wszystko to, co posiadamy

i robimy. Jak słaba jest nasza wiara, jak wielki jest nasz lęk o zdrowie i życie.

Życzę wszystkim spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym. Niech Jego obecność opromienia wszystkie nasze dni i sprawy. Niech dodaje nam odwagi, pomnaża wiarę, niesie nadzieję i miłość. Życzę zdrowych, spokojnych, pogodnych, radosnych Świąt. 

                                                                                                                           Ks. L. K.

NAJNOWSZE:                          

                             Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbędzie się zgodnie z aktualnymi zasadami

                             i ograniczeniami.

                          -  W Bolesławiu przy kościele o g. 8.30, 9.00, 9.30 i 13.00.

                          -  Na Hutkach o g. 10.00,

                          -  na ul. Ponikowskiej (przy kapliczce) o 10.30

                          -  na Podlipiu o 11.00 przy krzyżu na posesji nr 48, o g.11.20 na posesji nr 183 ( przed

                             domem p. Taborek), o 11.40 przy krzyżu na posesji 308 (p. Poczęśni),

                          -  w Bukownie (ul. Sławkowska) o 12.00.

                     

               Uwaga ! Przy poświęceniu może być tylko 5 osób w maseczkach zachowując dystans 1,5 m.

                             Zatem przynosimy święconkę, zostawiamy, po poświęceniu odbieramy w dowolnym

                             czasie zachowując przepisy. 

W.Post.jpg

WIELKI   POST

   Popielcem rozpoczęliśmy Wielki Post. Ten święty czas ma posłużyć naszemu nawróceniu.    Wszyscy   go   potrzebujemy,   nawet     gdy     jesteśmy    ochrzczeni 

praktykujący, bo nawracanie się to nic innego, jak doskonalenie postępowania, usuwanie  wszystkiego,  co  utrudnia  nam  łączność  z  Chrystusem  czy też łączność

tę zrywa. Niech Wielki Post, jak modlimy się w prefacji na dzisiejszą niedzielę, będzie dla nas czasem przygotowującym nas do owocnego obchodzenia Świąt Wielkanocnych z czystym sercem tutaj na ziemi, a ostatecznie dojściem do Paschy wieczystej.

NIEDZIELA  SŁOWA  BOŻEGO                                                    24.01.2021 r.

 

   "Ducha nie gaście, proroctwa nie lekceważcie. Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie." 1 Tes 5,19-21

Zgodnie z powyższą radą św. Pawła włączyliśmy się w inicjatywę papieża Franciszka, który ustanowił III Niedzielę Zwykłą jako poświęconą krzewieniu Słowa Bożego.

W  naszej  parafii  po  Mszy św. o g. 12.00 wierni  losowali  karteczki zawierające cytaty

z   dzisiejszych  czytań.  Było  ich  około  30  i  pochodziły  z  księgi  proroka  Jonasza,

z psalmu, Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian i Ewangelii św. Marka.

Mam  nadzieję, że  parafianie, rozważając wylosowane cytaty, podejmą dialog z Bogiem

i właściwie odczytają skierowane do nich Słowo.

Aha, sarenka ze zdjęcia nie otrzymała karteczki, ale wolność. Weszła na teren przy kościele i nie mogła znaleźć wyjścia. Przy mojej pomocy bezpiecznie powróciła do lasu.

Spełniam  obietnicę  daną  dzieciom  klas 2 i 3, że zamieszczę jej zdjęcie na tej stronie.

KOLĘDA  " DO  PROGU " dobiega końca .

 

   Odwiedziny duszpasterskie dobiegają końca. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mnie przyjmowali w swoich domach, „w progach”, przychodzili z kolędą do kościoła czy wpłacali ofiary na konto parafii. Niech dobry Bóg wynagrodzi Waszą hojność. Imiennie dziękuję wszystkim w niedzielę po Mszy św. o 9.30.  Za  Was  wszystkich  dziękuję Bogu i proszę w Nowennie do Najświętszego Serca Pana Jezusa o potrzebne dla Was łaski.

  Kolęda w tym roku przebiegała nieco inaczej. Jestem wdzięczny Bogu i Wam wszystkim za możliwość spotkania się i wspólnej modlitwy. To dobra okazja do poznania naszych wspólnych problemów, modlitwy o uzdrowienie, podzielenia się  troskami i radościami życia. 

   Modlitwa na zakończenie nowenny

Boskie Serce Jezusa, racz przyjąć pokorny hołd czci, jaki starałem się złożyć Ci w tej nowennie. Niech moje serce,  oczyszczone z grzechów i wszelkich błędów w sakramencie pokuty, zostanie przyozdobione cnotami, o które  prosiłem. Udziel mi także szczególnej łaski, o którą Cię przez te dni gorąco błagałem ( zdrowia i wszelkich łask dla moich parafian, którzy przyjmowali mnie w swoich domach, mieszkaniach, którzy składają ofiary i troszczą się o dobro parafii). A jeśli Twoja wola jest inna, daj mi ją zrozumieć i przyjąć bez buntu i szemrania. Ty, o Jezu,  jesteś moim Bogiem i Ojcem najlepszym i wiesz, co mi naprawdę potrzeba. Niech się zawsze spełnia Twoja święta wola w niebie i na ziemi. Amen.

TRZECH   KRÓLI - Uroczystość Objawienia Pańskiego        6 stycznia 2021

 

    Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w dalszy ciąg radosnych obchodów Bożego Narodzenia. Jezus Chrystus zaraz po urodzeniu objawił się nie tylko prostym pasterzom, ale również Mędrcom i całemu światu.

    Pospieszmy i my do Dzieciątka Jezus i oddajmy Mu pokłon. Szczególnie  zapraszamy na Mszę Świętą o g. 12.00,  podczas  której  kolędy  śpiewać  będą  siostry  Rózia, Mania i Ania z Krakowa.

      ----------------------------------------------------------------------------

​     O godzinie 13.30 pożegnamy naszą drogą parafiankę

                      śp. Bronisławę Pietrzyk                           

      -----------------------------------------------------------------------------

     Kolędę na Krążku i ul. Polnej rozpocznę po pogrzebie.      

     ----------------------------------------------------------

swieto-trzech-kroli-ruchomy-obrazek-0088

NOWY  ROK  2021    Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

   Mamy nadzieję, spodziewamy się, że Nowy Rok będzie lepszy, bez epidemii, chorób, niepokoju ...  Szukajmy nadziei i pomocy w pewnym źródle - w Bogu. Ludzkie obietnice często zawodzą. Kto pokłada nadzieję w ludziach może przeżyć rozczarowanie, dlatego my szukamy nadziei w innym źródle, to źródło pokazuje nam Święta Boża Rodzicielka Maryja, od starożytnych czasów  nazywana  Hodigitrią, czyli "wskazującą drogę".

Jest nią Jezus. Idźcie do Jezusa ! Dzisiaj przyszliśmy do Niego, znaleźliśmy Go  w Eucharystii. W Nim jest pełnia życia.

   Święta Boża Rodzicielko, na progu Nowego Roku zawierzamy Tobie nasze życie, nasze rodziny, parafię, Kościół. Niech nie mdleje Twoja ręka wciąż wskazująca na Jezusa.

   Wszystkim życzę na Nowy Rok opieki Maryi, błogosławieństwa Bożego, nadziei płynącej z Eucharystii, komunii z Chrystusem w Mistycznym Ciele Kościoła.

                                                        Ks. Leszek Kołodziejczyk

Boża Rodzicielka.jpg

BOŻE  NARODZENIE  2020

 

  "Widzę niebo otwarte ..."

  To słowa Szczepana z dzisiejszej liturgii. Szczepan nie umarł, tylko odszedł do nieba. Chrystus Pan przyszedł z nieba i do niego wstąpił. Przez swoje narodzenie, nauczanie, mękę, śmierć i zmartwychwstanie pokazał nam jak żyć, byśmy i my byli w niebie. Dzisiaj widziałem niebo otwarte nad Arturem Adrianem, który przyjął chrzest, nad rodzicami Angeliką i Wojciechem, nad wszystkimi, którzy po spowiedzi przyjęli Chrystusa w Eucharystii. Pielęgnujmy skarb wiary. Szukając piękna w przyrodzie, sztuce, w drugim człowieku nie pozbawiajmy się piękna, które jest w nas, nie odrzucajmy Miłości, która przyszła na świat dla naszego zbawienia.

  Dziękuję wszystkim modlącym się ze mną w tych dniach. Dziękujemy Basi, Emilce i Wioli za śpiew kolęd.

  Święty Szczepanie, módl się za nami, byśmy wytrwali przy Chrystusie do końca.

                                                  Ks. Leszek Kołodziejczyk

BOŻE  NARODZENIE  2020

 

   W tym trudnym dla nas wszystkich czasie przeżywamy - jak co roku - Tajemnicę Wcielenia i Narodzenia Jezusa naszego Zbawiciela. Przede wszystkim podziękujmy za to, że "Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami" (J 1,14).  Niech Słowo zamieszka w naszych sercach, rodzinach i domach. Jezus nadaje prawdziwy sens naszej egzystencji. Nikt z ludzi nie jest w stanie ofiarować nam więcej niż On. W nikim innym nie powinniśmy pokładać większej nadziei.

   Maski, obostrzenia, szczepionki, leki - tak wiele wysiłku wkłada się w zwalczenie koronawirusa. Podejmijmy wysiłek w usunięcie wszystkiego, co przeszkadza nam w przyjęciu Jezusa, w dobrym przeżyciu Świąt Bożego Narodzenia.  Otwórzmy  się  na  dar  radości płynący z bycia dzieckiem Bożym. Ludzkość lękająca się kolejnej fali zakażeń potrzebuje "światłości prawdziwej, co w ciemności świeci". Tej łaski oświecenia i spojrzenia na siebie w prawdzie życzę wszystkim.   Niech Wcielone Słowo da nam moc, abyśmy na nowo stali się dziećmi Bożymi.

KOLĘDA  " DO  PROGU ".

    Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wyprzedzają mnie z kolędą i już docierają  na plebanię z życzeniami świątecznymi i ofiarami kolędowymi. W związku ze szczególną sytuacją odwiedziny duszpasterskie (kolęda) w tym roku będą inne niż dotychczas. Jeśli nie pojawią się kolejne przeszkody, to będę chciał pobłogosławić wiernych naszej parafii w progu ich domów. Zachowując środki ostrożności (maseczka, dystans) w progu domu, nie wchodząc do wewnątrz domu (mieszkania), wręczę przedstawicielowi rodziny obrazek kolędowy i odmówię modlitwę błogosławieństwa. Przedstawiciel rodziny będzie mógł wraz z pozostałymi domownikami w dowolnym czasie odmówić modlitwę kolędową z obrazka, kończąc ją wspólnym Ojcze nasz ... 

    Odwiedziny w tej formie będę realizował zgodnie z programem kolędy zawartym w gazetce "Nasza Parafia":
 

Kolęda 2020/2021

28 grudnia /Pon. / od g. 9.00 Laski i część Kolonii

29 grudnia /Wt./ od g. 9.00 Kolonia cd. + Poręba, Pleścińska

30 grudnia / Śr. / od g. 10.00 Bolesław, ul. Wyzwolenia i Ponikowska

31 grudnia / Cztk / od g. 9.00 Bolesław, ul. Kluczewska

02 stycznia /Sob./ od g. 9.00 Bolesław, ul. Chmielna

03 stycznia /Ndla/ od g. 14.00 Małobądz, Krzykawa, Krzykawka, Krze

04 stycznia /Pon./ od g. 9.00 Podlipie

05 stycznia / Wt. / od g. 9.00 Podlipie c.d. / Międzygórze /

06 stycznia / Śr. / od g. 10.00 Krążek, Tłukienka, Bolesław, ul. Polna

07 stycznia /Cztk./ od g. 10.00 Bolesław, ul. Kopalniana, Laskowska, Browarna

08 stycznia /Ptk / od g. 9.00 Bolesław, ul. Głowna od trasy do ul. Zacisze

09 stycznia / Sob. / od g. 10.00 Bolesław, ul. Główna c.d.

10 stycznia / Ndla / od g. 14.00 Hutki

11 stycznia / Pon./ od. g. 9.00 Bukowno, ul. 1 Maja, ul. Wodąca , ul. Sławkowska, Przeń

12 stycznia / Wt. / od g. 10.00 Olkusz (Skalska, Floriańska, Żuradzka, Korczaka, Kazimierza W., Legionów, Strzelców)

13 stycznia /Śr. / od g. 10.00 Olkusz (Nałkowskiej, Orzeszkowej, Tuwima, Reja, Krasińskiego, Armii Kr., Batalionów, Makowa)

14 – 16 stycznia Pozostałe miejsca według ustaleń. 

     BARBÓRKA   2020                                                                                                                             06.12.2020 r.

     Barbórka jest cyklicznym ważnym wydarzeniem w życiu górników, ich rodzin, kopalń, w życiu naszej parafii. W roku pandemii szczególnie powinniśmy prosić Boga i świętą patronkę Barbarę o pomoc i opiekę. Dzisiaj zgromadziliśmy się w naszej świątyni z górnikami z kopalni rudy cynku i ołowiu Zakładów Górniczo - Hutniczych "Bolesław" S.A., aby dziękować za rok trudnej pracy, za wszelkie łaski, za opiekę i błogosławieństwo. Chcemy również prosić o dalszą opiekę, o oddalenie zagrożeń i wszelkiej zarazy. Pandemia nie ominęła górników i ich rodzin. Dotkliwe dla nas wszystkich są obostrzenia. Koronawirus zmienił nasze życie zawodowe, rodzinne, społeczne i religijne. Jest nas dzisiaj w świątyni mniej niż w poprzednich latach. Nie ma orkiestry, wielu górników, gości i wielu parafian. Za obecność dziękujemy p. Dariuszowi Binkiewiczowi - Członkowi Rady Nadzorczej. Są z nami górnicy z Zakładowym Sztandarem Górniczym, są górnicy czynni i emerytowani, są rodziny górnicze, parafianie. Są dzieci z 1 klasy Szkoły Podstawowej w Bolesławiu z p. katechetką Danutą Rzepką. Niech będzie z nami święta Barbara, niech oręduje za nami i wyprasza Boże błogosławieństwo. Wszystkich górników polecamy Bożej opiece. Życzymy im zdrowia, bezpiecznej pracy, nadziei na lepszą przyszłość. Szczęść Boże !

      Wszystkim bardzo dziękuję za obecność i dar wspólnej modlitwy. Pozdrawiamy i dziękujemy Dyrekcji i Zarządowi ZGH "Bolesław", dziękujemy p. Lucjanowi Wilkowi, który dzisiaj zastąpił świętego Mikołaja, obdarowując prezentami za występ dzieci. 

 

                                                                                                                                          Ks. Leszek Kołodziejczyk 

DSC03228.JPG

B A R B Ó R K A   2020

 

Drodzy Górnicy,

 

z  okazji  Waszego  święta życzę Wam

i   Waszym   rodzinom   dużo   zdrowia, wytrwałości, nadziei, że będziecie mieć pracę,  że  ten  trudny  czas  przeminie.

Życzę Bożego błogosławieństwa

i opieki św. Barbary - Waszej Patronki.

Szczęść Wam, Boże !

Zapraszam do wspólnej modlitwy

w niedzielę 6 grudnia o g. 12.00.

 

Ks. Leszek Kołodziejczyk 

Tak, to już Adwent !                                                                                   29.11.2020 r.

    Zakończyliśmy kolejny rok liturgiczny. Taki sobie "Sylwester", bez szampana i sztucznych ogni. Zapewne miniony rok zapamiętamy jako pandemiczny, trudny dla wielu rodzin i Kościoła. Nikt z nas nie przewidywał, że będą wprowadzane limity wiernych w kościołach. Z naszym udziałem w niedzielnej Eucharystii od wielu lat było źle, a teraz jest tragicznie. Przeżywamy kryzys wiary i to nie tylko z powodu koronawirusa. Dzisiaj nie potrafimy powiedzieć, co będzie w najbliższych tygodniach czy miesiącach. Dlatego warto podjąć adwentowy duchowy wysiłek. Adwent jest przygotowaniem do wielkiej radosnej odmiany. Przyjście Jezusa może znów odmienić świat i ludzi. Miarą naszego Adwentu niech będzie postęp duchowy. Początek roku kościelnego niech nas zachęci do częstszej modlitwy, udziału we Mszy Świętej, budowania osobistych relacji z "Tym, który przychodzi". Wyjdźmy Mu na spotkanie !
 

Dekoracja adwentowa - Pol-kat Bolesław

Uroczystość Chrystusa Króla i chrzest Mai Amelii                                22.11.2020 r.

   Dzisiejsza  Uroczystość  była  dla  nas  szczególnie  radosna.  Moi  byli  uczniowie przynieśli kolejne dzieciątko do chrztu.  Gratuluję  Justynie  i  Sewerynowi  i życzę  kolejnych pociech. Życzenie licznego potomstwa jest życzeniem Bożego błogosławieństwa.  Abraham  w Bożym  błogosławieństwie usłyszał

i te słowa: "Będę ci błogosławił i dam ci potomstwo tak liczne jak gwiazdy na niebie i jak ziarnka piasku   na   wybrzeżu   morza;   potomkowie  twoi   zdobędą  warownie   swych   nieprzyjaciół.  Wszystkie   ludy   ziemi    będą   sobie   życzyć   szczęścia   [ takiego, jakie jest udziałem] twego potomstwa, dlatego że usłuchałeś mego rozkazu». Rdz 22,17-18

   Drodzy Rodzice, słuchajcie Pana tak jak Abraham, a będziecie mieć udział w tym błogosławieństwie.

Chrystus Król,  Sędzia  Sprawiedliwy  z  dzisiejszej  Ewangelii  jeszcze jest dla nas dobrym pasterzem sławionym przez  proroka  Ezechiela  w  pierwszym  czytaniu.  Niech uleczy oliwą swego przebaczenia nasze  grzechy,  niech  uzdrowi i opatrzy rany, abyśmy mogli z radością wołać: "Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego" Ps 23,1 

    Mai,   jej   starszej  siostrzyczce  Biance,  rodzicom, chrzestnym i wszystkim modlącym się z nami z serca błogosławię i zapewniam o modlitwie.

Chrzest przyjmuje się raz w życiu ...                                                                08.11.2020 r.

   Dzisiejsza niedziela była ważnym dniem dla małej Emmy, jej rodziców Lucie i Dariusza, dla chrzest- nych Agnieszki i Jana, dla mnie i wszystkich modlących się z nami w kościele. Przecież Jezus powie- dział:  „Jeśli  się  ktoś  nie  narodzi  z  wody  i  z  Ducha Świętego, nie może wejść do Królestwa Bożego” (J 3, 5).

  Chrzest przyjmuje się jeden raz w życiu, ponieważ wyciska on na duszy niezatarte, duchowe znamię, ‚charakter’, który uzdalnia ochrzczonego do uczestnictwa w kulcie chrześcijańskim.

Pan Bóg wszechmogący , który przez swojego Syna, narodzonego z Maryi Dziewicy, niesie chrześcijańskim matkom radość z tego, że ich dzieciom zajaśniała nadzieja życia wiecznego ,niechaj błogosławi matce tego dziecka... Pan Bóg wszechmogący, dawca życia doczesnego i wiecznego, niechaj błogosławi ojcu tego dziecka...  Pan Bóg wszechmogący,  który  nas  odrodził  z  wody i z Ducha Świętego na życie wieczne, niechaj swoim wiernym, tu zebranym, udzieli obfitego błogosławieństwa ...

CMENTARZE   OTWARTE  !

Nierozważną decyzją rządu zostaliśmy pozbawieni możliwości odwiedzenia naszych bliskich zmarłych na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny (Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych). Kulisów tej decyzji pewnie już nie poznamy, wiadomo jednak, że ta decyzja jeszcze bardziej zaszkodziła rządzącym.

W naszym kościele parafialnym zauważyliśmy, że we Mszach Świętych wzięło udział więcej wiernych  niż to miało miejsce w poprzednich latach. Może dlatego, że była to niedziela.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli we wspólnej modlitwie za zmarłych w kościele. Za wszystkich polecanych Kościołowi w wypominkach będziemy modlić się przez cały listopad. 

Późnym wieczorem w Uroczystość Wszystkich Świętych, jak i w Dzień Zaduszny, byliśmy pod bramą cmentarną. Widziałem parafian, którzy podjeżdżali  pod cmentarz samochodem, zatrzymywali się na chwilę, niektórzy wychodzili z auta, by spojrzeć w stronę grobu bliskich zmarłych, odmówić krótką modlitwę.

Ja przez dłuższą chwilę trwałem na modlitwie, zrobiłem kilka zdjęć. Smutny to był czas, ale tej wewnętrznej radości płynącej z wiary w życie pozagrobowe nikt nam nie może odebrać.

"Chryste, Ty dozwalasz, aby rozpadł się dom naszego doczesnego zamieszkania,
- daj nam zamieszkać na wieki w niebie, w domu nie ręką ludzką zbudowanym.
Ty jesteś życiem i zmartwychwstaniem naszym."

Nasz Zbawiciel Jezus Chrystus powiedział:

„Ja jestem Zmartwychwstaniem i Życiem, kto we Mnie wierzy, choćby i umarł żyć będzie” /J11,25/ Wierząc w życie  pozagrobowe  i  w  skuteczność modlitwy wsta-wienniczej  polecajmy  Miłosierdziu Bożemu zmarłych biskupów,   kapłanów,  siostry  zakonne,  zmarłych  z

naszych rodzin...

WESPRZYJ    PARAFIĘ

 

      Drodzy  Parafianie i Sympatycy Kościoła. Nasza parafia utrzymuje się wyłącznie z ofiar wiernych.  Z powodu epidemii i zapewne innych okoliczności

w niedzielnej Eucharystii uczestniczy mały procent wiernych.   Dlatego bardzo prosimy o regularne  wspieranie parafii ofiarami.   Wielu  czyni to  od  lat,

ale większość jakby całkowicie o tym zapomniała. Jeśli to możliwe, to pamiętajcie o parafii,  wpłacając ofiary na  konto  podane  niżej.  W  tytule  można

napisać: Pomoc dla parafii lub: Ofiara na kościół – taca, lub:  Darowizna na cele kultu religijnego.  Taką darowiznę – zgodnie z zasadami prawa

– można odpisać od podatku.  W  parafii  mamy  wielu  seniorów  mieszkających  w  dużej  odległości  od  kościoła  parafialnego,  często  nie  mają  jak

przyjechać na Msze święte, ponieważ w niedziele kursuje mało autobusów, zapewne jest jeszcze wiele innych przyczyn ?)

Wszystkich proszę o zrozumienie i z góry dziękuję za pomoc. Bóg zapłać !

Parafia Polskokatolicka pw. Bożego Ciała w Bolesławiu,  ul. Główna 5a, 32-329 Bolesław

 

Bank PKO S.A. w Olkuszu
95 1240 4940 1111 0010 3546 6339

Pomoc dla parafii

Matce Bożej przynieśliśmy róże                                            04.10.2020 r.

    W pierwszą niedzielę października przyszliśmy do kościoła z różańcami. Kościół zawsze przywiązywał dużą wagę do modlitwy różańcowej. Do odmawiania różańca wzywa  w  swoich  objawieniach  sama  Maryja.  W  Lourdes  czy  w  Fatimie ciągle powtarzała: "Odmawiajcie różaniec...".   Przyszliśmy do Niej z naszymi różami - różańcami - zrobionymi z różnych owoców, nasion, koralików...  Widziałem różańce z owoców dzikiej róży, z jarzębiny, fasoli, kasztanów... były i te różańce komunijne dla dzieci, które przygotowują się do pierwszego spotkania z Jezusem w Komunii Świętej. Wszystkie je poświęciliśmy, pobłogosławiliśmy dzieci i rodziców. Naszym prezentem dla Jezusa i Jego Matki niech będzie szczera modlitwa na różańcu.

"Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen."

    Dziękujemy dzieciom, rodzicom, p. katechetce Danucie za obecność i wspólną modlitwę. Niech wasze różańce nie będą tylko na dobrą ocenę z religii lub do ozdoby ale do modlitwy. Niech będzie w niej uwielbienie Boga i prośba o to, czego na co dzień potrzebujemy.

    Kolejne spotkanie z dziećmi klas 2 i 3 wyznaczyliśmy na niedzielę 15 listopada.

Oczywiście Pan Jezus czeka na was w każdą niedzielę. Zatem do zobaczenia !!!

                                                                                     Ks. L. K.

PIERWSZA  KOMUNIA  GRZESIA                                                     6.09.2020 r.

   Grzegorz jest uczniem Szkoły Podstawowej w Olkuszu, chodzi już do 4 klasy. Miał przyjąć Komunię Świętą razem z dziećmi z naszej parafii w maju, ale pandemia pokrzyżowała nam plany. Rodzice prosili o przeniesienie Uroczystości komunijnej na przyszły rok. Tak uczyniliśmy, bo większość z nich była w 2 klasie. Grzesio nie chciał czekać do przyszłego roku, tym bardziej, że jego rówieśnicy wczoraj przeżywali swą Uroczystość w Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Maksymiliana Kolbego w Olkuszu. Po pierwszej spowiedzi świętej przyszedł czas na Komunię. Dzisiaj wraz z rodzicami, rodzeństwem, całą rodziną, ze wspólnotą parafialną towarzyszyliśmy mu w tym ważnym spotkaniu z Chrystusem w Eucharystii.

   Przygotowanie dziecka do pełnego uczestnictwa we Mszy św. zaczyna się w rodzinie. Dlatego dziękuję rodzicom za ich piękne świadectwo wiary i przywiązania do naszej parafii, dziękuję p. Katechetce, która na lekcjach religii dobrze przygotowała dziecko do sakramentu spowiedzi i Eucharystii, dziękuję naszej katechetce p. Danucie za obecność, wspólną modlitwę i pomoc w liturgii. Dziękuję wszystkim za dar wspólnej modlitwy. Niech to dzisiejsze wydarzenie umocni naszą wiarę i przybliży nas do Chrystusa.

                                                                                     Ks. Leszek Kołodziejczyk

UROCZYSTOŚĆ   WNIEBOWZIĘCIA  NAJŚWIĘTSZEJ  MARYI  PANNY         15.08.2020 r.

    Nasze życie na tym świecie jest ważne, również nasze plany życiowe są ważne: założyć rodzinę, zdobyć wykształcenie, kupić mieszkanie, zbudować dom, rozwijać karierę czy założyć swoją firmę. To wszystko jest potrzebne, ale przede wszystkim ma to nam pomóc,

a nie przeszkodzić w naszej życiowej drodze do nieba. Cóż z tego, że zdobędziemy sławę, majątek czy poważanie wśród ludzi, jeżeli stracimy to, co najważniejsze, czyli niebo.

 

    Do nieba zdąża się przez całe życie. Przykład tego ukazała nam Maryja. Ona swoją wędrówkę do nieba rozpoczęła w momencie zwiastowania w Nazarecie. Wyraziła wtedy zgodę na to, aby zostać Matką Zbawiciela. Wypowiedziana wtedy zgoda mówi nam o bezgranicznej ufności i posłuszeństwie Maryi wobec przychodzącego do Niej Boga.

    My, tak jak Maryja powiedzmy Bogu: Tak !  Przyjdźmy do Niego, by przez Maryję podziękować za wszystko, co otrzymaliśmy i prośmy o siły potrzebne do osiągnięcia nieba.

 

Sobota – 15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

   7.30 Msza za + Bogusława Nidzińskiego, int. od wnuka Piotra z rodziną.

   9.30 Msza za 1/+ Annę i Romana Lekston.

                        2/ Dziękczynna za plony, z prośbą o błogosławieństwo dla rolników,   

                            sadowników, ogrodników, działkowców, pszczelarzy, o opiekę Matki Bożej 

                            nad naszymi polami, domami i rodzinami.

                            Poświęcenie chleba, wieńców żniwnych, bukietów z kwiatów, ziół, warzyw i 

                            owoców.

12.00 Msza św. + Rozalię – 2 r. śm., Jana Ziębów, int. od syna Edwarda.

Dziś chodziliśmy z Jezusem po wodzie !                                              09.08.2020 r.

   W każdym człowieku jest pragnienie „kroczenia po wodzie”, czyli przekraczania granic własnych niemożności i ograniczeń. My dzisiaj odważyliśmy się stąpać po wodzie z Piotrem i Jezusem. Najpierw po Jeziorze Galilejskim, słuchając Ewangelii św. Mateusza. Potem po wodzie chrzcielnej, towarzysząc rodzicom Laury Rity i Joanny, którzy przynieśli swe dzieci do chrztu.

   To kolejna niedziela, która przyniosła mi tak wiele radości z powodu bycia razem z Wami w tej niewielkiej i słabej łodzi Kościoła Polskokatolickiego.

Może w Niej nie opłyniemy Ziemi, ale też nie chcemy, by stała ona zacumowana przy przystani. Nie chodzi nam tylko o to, by było spokojnie i bezpiecznie, chcemy w niej płynąć, przeżywać piękne przygody. Ta łódź nie została zbudowana po to, by stać przy brzegu. Płyńmy zatem dalej, chodźmy nawet po wodzie, ale nie bez Jezusa, bo utoniemy.

 

   Panie, daj nam nowego sternika, który będzie wykonywał Twoje polecenia. Ty sam bądź kapitanem wyznaczającym rejs i kierującym  tymi, którzy jeszcze z tej łodzi nie uciekli.

Panie, każ nam przyjść do siebie, choćby po wodzie.

   Rodzicom: Iwonie i Norbertowi, Justynie i Krzysztofowi, chrzestnym i wszystkim modlącym się ze mną bardzo dziękuję i błogosławię.

                                                                               Ks. Leszek Kołodziejczyk

W A K A C J E,      WAKACJE,      WAKACJE ... 

Jakie to piękne słowo !  Niesie ze sobą obietnicę wolności, przygody, poznania nowych miejsc

i ludzi, tym bardziej, że młodzież, dzieci, rodzice, nauczyciele mają za sobą trudny czas zdalnej nauki i pracy ...  Pandemia koronawirusa wywołała ogromne zmiany w edukacji, życiu religijnym, zawodowym, rodzinnym i osobistym Z trudem "dochodzimy do siebie", wciąż bojąc się przyszłości. Rozpoczynając wakacje, warto po raz kolejny złożyć wszystko w ręce Boga, zaufać Mu, prosić Go, by kierował łodzią naszego życia. Wprawdzie Bóg dał nam rozum, głowę i ręce,

talenty, zdolności, ale jeśli będziemy próbować "obejść się bez Niego", to możemy wylądować na

rafie.

Tej Bożej opieki życzę wszystkim rozpoczynającym wakacje i urlopy. Niech to będzie czas dobrego wypoczynku, pięknych i owocnych doświadczeń, spotkań, budujących przeżyć.

Zachowując Boże przykazania, weźcie również pod uwagę te wakacyjne wskazówki:

  „Dekalog Wakacji, czyli dziesięć wskazówek wakacyjnych”: 


  1. Pożegnaj się z rodzicami, ale nigdy z Panem Bogiem.
  2. Nie zapomnij zabrać do plecaka medalika i książeczki do nabożeństwa.
  3. Zabierz wygodne buty, byś mógł dojść do kościoła.
  4. Kieruj się kompasem – sumieniem, modlitwą, a nigdy nie zbłądzisz.
  5. Noś w słońcu okulary, niech ci jednak nie zasłonią Boga.
  6. Dbaj o pokarm dla ciała i duszy, aby nie były głodne.
  7. Nie śmieć na postoju ani we własnej duszy.
  8. Chodząc po lasach, górach, nie zagub własnej drogi.
  9. Nie przeklinaj, a raczej uśmiechaj się.
10. Wróć z wakacji opalony, zdrowy, a nade wszystko Boży.

Na wakacje polecam wam Kraków. Poszukajcie religijnych inskrypcji po łacinie, o których czasami mówiłem wam w kościele ...  

Np. ten: SI DEUS NOBISCUM QUIS CONTRA NOS (Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam. Rz 8,31) lub ten: CORPORA DORMIUNT, VIGILANT ANIMAE (Ciała śpią, dusze czuwają).

Na czas wakacji wszystkim z serca błogosławię

w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

                                                                             Ks. Leszek Kołodziejczyk